Vytauto Didžiojo universitetas tapo pirmąja Lietuvos aukštąja mokykla, kurioje įdiegta naujos kartos belaidė praėjimo kontrolės sistema SALTO – belaidžių elektroninių spynų lyderė pasaulyje. Naujos kartos sistema jau veikia Oxfordo, Cambridge’o universitetuose ir dar apie 600 kitų mokslo įstaigų. Net 48% Anglijos aukštųjų mokyklų naudojasi būtent SALTO praėjimo kontrolės sistema.
„Salto“ belaidės elektroninės spynos sumontuotos naujajame VDU Socialinių mokslų ir Teisės fakultetų pastate (Jonavos g. 66). Sistema leidžia sujungti darbuotojų ir studentų saugumo poreikius visame universiteto pastate – virtualiame tinkle veikiančios spynos, kurios atrakinamos elektroninėmis kortelėmis, suteikia realaus laiko prieigos valdymo (angl. real-time access control) privalumus.
„Salto“ yra belaidės prieigos kontrolės lyderė ir viena pagrindinių inovatorių šioje srityje. Vertinant pagal veikiančių elektroninių spynų skaičių, nėra jokios kitos įmonės, kuri būtų pasiekusi panašų rezultatą mokslo sektoriuje“, – paaiškino spynas universitete įdiegusios įmonės „Stentron“ vadovas Tadas Čepulis.
Tarp pagrindinių sistemos privalumų – raktų kontrolė bei padidintas turto saugumas. Visas pastate esančias duris galima atrakinti su viena kortele, o naudojant SALTO VIRTUALŲ TINKLĄ lengva ir paprasta keisti praėjimo planus, anuliuoti pamestas korteles. Elektroninės kortelės neįmanoma nukopijuoti, kiekvienas atrakinimas yra saugomas kortelės atmintyje, o pametus ją galima iškart anuliuoti ir ištrinti iš sistemos. Belaides spynas sumontuoti galima ant bet kurių durų, jų plėtros neriboja laidų pravedimas. Elektroninės sistemos programa gali valdyti iki 64 tūkst. durų ir iki 4 mln. vartotojų, joje neribojamas darbo vietų skaičius, galima visą universitetą suskirstyti į departamentus pagal pastatus, fakultetus ar kitus kriterijus.
Pasak T. Čepulio, SALTO spynos pritaikytos sparčiam technologiniam progresui ir patenkina esminius universitetų saugumo ir lankstumo poreikius: „Dauguma mokslo įstaigų turi panašias problemas: mechaninių raktų administravimas, saugumas, lankstumas, žmonių srautų valdymas, atsekamumas ir ataskaitų galimybės – personalo bei studentų vaikščiojimo istorija“, visa tai suteikia belaidė SALTO praėjimo kontrolės sistema – sakė „Stentron“ vadovas.
Universiteto bendruomenei naująja sistema naudotis patogiau, nei įprastais raktais. Priklausomai nuo suteikto prieigos plano, viena elektroninė kortelė gali rakinti vienerias arba visas pastato duris, o šį planą galima bet kada pakeisti – nebereikės eiti pas budėtoją pasiimti rakto, bus taupomas laikas. SALTO spynos veikia ir su Lietuvos studento pažymėjimu – fakultetų erdvės, skirtos studentams, taip pat gali būti kontroliuojamos elektroniniu būdu.
Novatorišką elektroninę SALTO prieigos valdymo sistemą jau naudoja net 1,6 milijono durų daugiau nei 90 pasaulio valstybių – tai ne tik universitetai, bet ir viešbučiai, oro uostai, ligoninės, verslo įmonės, valdžios įstaigos ir t. t. Vytauto Didžiojo universitete sumontuotos belaidės elektroninės spynos yra analogiškos toms, kurios naudojamos daugiau nei 600 mokslo įstaigų pasaulyje – tarp jų Oxfordo, Cambridge’o, Waterfordo, Cardiffo, Leedso, Lundo ir daugybėje kitų universitetų.